Mis on küpsis ehk cookie?
Küpsised on vaid tekstist koosnevad inforibad, mis laaditakse veebilehe külastamisel kasutaja isiklikku laua- või sülearvutisse või mobiiliseadmesse („Seade“). Järgmisel korral sama veebilehte külastades loeb brauser küpsist ja edastab teabe saidile, mis algselt küpsise paigaldas või saidile, kes küpsise ära tundis. Täpsemat teavet küpsiste kohta leiab aadressilt www.allaboutcookies.org.

Küpsised on kasulikud ja neid võib kasutada väga mitmetel eesmärkidel. Muuhulgas võivad nad muuta lehtede külastamise tunduvalt lihtsamaks, sest nad jätavad meelde kasutaja eelistused ning muudavad suhtluse sinu ja veebilehe vahel kiiremaks ning lihtsamaks. Mõnikord, ent mitte Hessen DI OÜ veebilehel hessen.ee, kasutatakse küpsiseid kasutaja hobidele ja huvidele vastavate reklaamide näitamiseks.

Küpsiste seadistamine
Küpsiseid võib seadistada kas veebilehelt, mida kasutaja külastab („esimese astme küpsised“) või kolmandate osapoolte veebilehtedelt, mille sisu on saadaval lehel, mida kasutaja külastab („kolmanda osapoole küpsised“).

Olenevalt küpsise tüübist salvestatakse see sinu veebilehe külastuse ajaks või korduvateks külastusteks. Küpsiste salvestamisel on kasutusel järgmised mõisted:
Sessiooni küpsis – Küpsis, mis annab meile võimaluse seostada sinu brauseri sessiooni ajal toimuvaid tegevusi. Brauseri sessioon algab brauseri akna avamisega ning lõppeb selle sulgemisega. Sessiooni küpsised paigaldatakse ajutiselt ja kustutatakse kohe, kui internetilehe aken suletakse.
Püsiv küpsis – Küpsis, mis jääb sinu seadmesse pikemaks perioodiks (küpsises määratud ajaks) ning see aktiveerub iga kord, kui antud ajavahemikus veebilehte külastad.

Küpsiste erinevad liigid
Peamiselt on saadaval nelja tüüpi küpsiseid:
Rangelt vajalikud küpsised – Need küpsised on vajalikud, et saaksid veebilehel ringi liikuda ja sealseid lahendusi kasutada. Samuti võivad nad pakkuda teenust, mida küsisid. Näiteks võivad need küpsised meeles pidada seda, millised tooted oled internetipoes ostukorvi pannud. Nende küpsiste kasutamiseks me sinult luba küsima ei pea.
Funktsionaalsusega seotud küpsised – Need küpsised annavad veebilehele võimaluse pidada meeles sinu tehtud valikud (näiteks sinu kasutajanimi, keel või piirkond, kus elad) ja pakkuda kohandatud teenuseid või lahendusi. Näiteks võib veebileht kasutada küpsist, mis salvestab sinu elukoha ja pakkuda sulle tänu sellele teavet kohaliku ilma või liikluse kohta. Samuti võib küpsis jätta meelde sinu teksti suuruse või fondiga seotud eelistused või pakkuda soovitud teenust nagu video vaatamine või blogis kommenteerimine. Nende küpsiste poolt kogutud teabe võib muuta anonüümseks ja siis ei ole võimalik näha, milliseid veebilehti oled veel külastanud ja mida seal teinud.
Sooritusega seotud küpsised – Need küpsised koguvad teavet selle kohta, kuidas sa veebilehte kasutad. Näiteks milliseid lehti sa kõige sagedamini külastad ja kas seal kuvatakse sulle veateateid. Need küpsised ei kogu teavet, mille eesmärgiks on sind ära tunda. Küpsiste kogutud info pannakse kõik kokku ning on tänu sellele anonüümne. Lahendust kasutatakse ainult veebilehe täiendamiseks.
Turundusküpsised – Neid küpsiseid kasutatakse edastamaks reklaame, mis on mõeldud just sulle, lähtudes sinu huvidest ja hobidest. Tihti näed sa reklaami efektiivsuse nimel teateid vaid kindel arv kordi. Tavaliselt paigutatakse need reklaamvõrgustike poolt, kuid seda alati veebilehe omaniku loal. Neil on meeles, et külastasid vastavat veebilehte ja seda teavet jagatakse seejärel teiste organisatsioonide nagu reklaamifirmadega. Tihti on turundusküpsised seotud teise organisatsiooni pakutava saidi funktsionaalsusega. Lähemalt võid reklaamiküpsiste ja interneti privaatsuse kohta lugeda aadressilt www.youronlinechoices.com.

Kasutajal on õigus keelduda küpsiste salvestamisest seadmesse, selleks tuleb muuta oma veebilehitseja seadeid. Küpsiste blokeerimisel peab arvestama, et kõik veebilehe funktsioonid ei pruugi enam kättesaadavad olla. Küpsised saab hiljem uuesti ka manuaalselt veebisirvijas aktiveerida.